fbpx

Individuální zdravotní cvičení

Máte sedavé zaměstnání, jednostranný pohyb, vadné držení těla, poruchy koordinace pohybů…??? Zdravotní cvičení si klade za cíl dosáhnout svalové rovnováhy, dobré koordinace a síly, které jsou základem správných pohybových i dechových návyků a prevenci předčasného opotřebování pohybového aparátu (páteře, kloubů, vazů i svalů). Obsahuje posilovací, protahovací, uvolňovací a tvarovací cvičení. Ke cvičení se používá kromě cviků s vlastním tělem (které minimálně zpočátku převažují) i cviky na rehabilitačních míčích, s overbally, odporové gumy (Thera band). Cvičení je vhodné pro všechny věkové kategorie, je individuální a tím rychleji vede k požadovanému cíli.

Zdravotní cvičení má jednu „nevýhodu“, jakmile budete schopni, měli byste ho provádět denně. To znamená snažit se z mých hodin co nejvíce si odnést domů, abyste ho mohli začít co nejdříve provádět i doma a přibližovat se ke svému cíli co nejrychleji. Jak dlouho je potřeba toto cvičení provádět? To záleží jen na Vašem výchozím stavu a na Vaší píli a vůli. Úlevu od bolesti můžete cítit hned během cvičení, ale při nepravidelnosti cvičení se pravděpodobně zas brzy ohlásí. Je potřeba dát tělo zpátky do nějaké harmonie, zpevnit tělesné jádro (hluboký stabilizační systém) a odstranit svalové dysbalance.

CO JE TO SVALOVÁ DYSBALANCE?

V překladu svalová nerovnováha. Je to stav svalů – tzv. antagonistů (svalů pracujících vzájemně proti sobě – flexe-extenze), které se octli v nerovnováze, zpravidla je jeden z nich přetížení (a tím zkrácený) a druhý naopak ochablý. Přetížený sval často přebírá funkci za jiný sval (leckdy i sval z jiné svalové skupiny), který tím pádem není dostatečně zatěžován. Dochází k nerovnoměrnému zatížení kloubů i páteře, objevují se poruchy funkcí, blokace a pokud problém není řešen, může dojít i k přestavbě kloubních tkání. Zpočátku jsou většinou pouze funkcí, tzn. je snadné pracovat na jejich odstranění ale postupně se změny mohou stát morfologické

Informace a objednání: MUDr. Olga Maximenko + 420 775 989 716