fbpx

SM systém

Spirálně stabilizovaný systém pohybu páteře

Hlavní zásady

Stabilizace + Mobilizace páteře

Spirální svalové řetězce stabilizují pohyb, obkružují tělo na jeho povrchu, stahují jeho obvod, a protahují tělo směrem vzhůru. Vertikální svalové řetězce stabilizují klid, probíhají vertikálně, tj. seshora dolů, obvod těla se rozšiřuje, tělo se snižuje.

Spirální stabilizace zvyšuje meziobratlové disky, dává meziobratlovým kloubům pohyblivost, odstraňuje blokády. Páteř se regeneruje a léčí. Vertikální stabilizace snižuje meziobratlové disky, klínovitě je deformuje, blokuje meziobratlové klouby. Páteř se degeneruje.

Cvičení SMS pracuje s těmito principy. Optimální koordinace pohybu – vertikální osa, převaha extenčních (pohyb vzad) pohybových vzorců, správná odpověď ve svalovém aparátu. Vznik spirálních svalových zřetězení, relaxace vertikálních řetězců. Správná odpověď páteře do trakce – protažení směrem vzhůru, centrace – vyrovnání do střední osy.

Obtížnost

Vhodné pro každého. Cvičíme v pomalém tempu a opravujeme správné provedení cviků.

Specialita

Ke cvičení SM systém se používají speciální gumové expandery, které umožňují maximální volnost pohybu. Na cvičení není potřeba obuv, cvičí se pouze v ponožkách.

Historie

Metoda SMS se vyvíjí již 30 let. Používají ji stovky terapeutů a cvičitelů v Čechách, na Slovensku a v Německu. Tak byla metoda prověřena na poli léčby i pravidelného preventivního a kondičního cvičení. Metoda byla uznána Německými zdravotními pojišťovnami.

Vývoj metody sms